Obchody VIII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, Warszawa, 10.04.2018r.Środa, 18 kwietnia 2018

10 kwietnia 2010r. to dzień który zapisał się głęboko w naszej pamięci i sercach. To dzień, w którym naród polski został osierocony. Pod Smoleńskiem zginęło wielu wybitnych  przedstawicieli polskiej elity Państwowej na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią, ostatnim Prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim posłami reprezentujący różne partie polityczne, generałami, osobami życia duchownego.

W tym roku w dzień tragedii zostały zorganizowane w całej Polsce uroczystości upamiętniające Poległych.  Główne Obchody VIII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej zorganizowano w Warszawie.

Już o godzinie 8.00 w Kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca
w Warszawie odprawiono Mszę Św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. O 8.41 na Placu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie Apelem Pamięci uczczono wszystkich Poległych w Katastrofie Tu – 154 pod Smoleńskiem. O 15.00 na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego odprawiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O 15.30 rozpoczęła się oficjalna cześć obchodów podczas, której został odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku. Autorem i projektantem monumentu jest Jerzy Kalina. Obelisk przypomina trap samolotu, a równocześnie katafalk. Pod podstawą pomnika zauważyć można dwumetrowy dół, w którym znajduje się „96 świateł pamięci” - symbol 96 ofiar. Delegacje i rodziny złożyły symboliczne wiązanki po czym  nastąpiło odsłonięcie kamienia, w miejscu w którym powstanie Pomnik upamiętniający śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonali Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes PiS Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska
z córkami Poseł na Sejm RP Anita Czerwińska.

Po ceremonii głos zabrał Jarosław Kaczyński oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 „To pomnik pamięci, godności i wierności, na którym widnieje 96 nazwisk Polek i Polaków, bez żadnych tytułów, bez funkcji. Zginęły osoby, które wspólnie wybrały się do Katynia właśnie po to, aby uczcić pamięć Ofiar. To wystarczający powód, by ten pomnik tu stanął” (…)Ten pomnik jest wyrazem odrzucenia lęku i przywrócenia godności państwa i godności narodu, dlatego jest tak potrzebny. Pośrednio, to też pomnik wierności, upamiętnia tych, którzy walczyli, by on powstał, byli wierni”- powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał również, iż Pomnik powinien łączyć a nie dzielić wszystkich Polaków.

„Tamtego dnia odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem i wielką nadzieją dla Polski” powiedział Prezydent Andrzej Duda. Podkreślił iż pomnik „ jest wszystkich i dla wszystkich”.

O 19.00 w Bazylice Archikatedry pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie  Odprawiono Mszę Św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Po Nabożeństwie w uformowanym korowodzie przemaszerowano pod Plac Prezydencki gdzie głos zabrał Jarosław Kaczyński. Poinformował wszystkich zgromadzonych, iż to był ostatni masz.

„To 96. marsz, czyli tyle ile było ofiar. Dziś mogę powiedzieć, że te marsze, które były organizowane, to jest marsz ostatni, kończymy. Dlatego, że doszliśmy do celu! Tam niedaleko odsłonięto pomnik, stoi tam postument pod pomnik Lecha Kaczyńskiego, będzie odsłonięty 10 listopada. (...) Od wielu lat mówiłem, że te marsze są po to, by doszło do upamiętnienia i byśmy doszli do prawdy. Mamy już raporty, jeszcze nieostateczne, przed nami jeszcze badania w USA. (...) Mogę powiedzieć, że zwyciężyliśmy. Mam przed sobą kartkę, ale tylko dlatego, że nie chce pominąć nikogo, komu trzeba podziękować. Tu są nazwiska, by im z całego serca podziękować, za udział w marszach i ich organizowanie.

Podziękował także wszystkim, którzy organizowali, uczestniczyli i angażowali się w obchody miesięcznic Katastrofy Smoleńskiej.

 O 21.15 Zakończono uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

W uroczystości wzięło udział wielu Polaków, którzy w pełnym skupieniu zadumie i modlitwie oddali hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej oraz pomordowanym w Katyniu.

Również z Okręgu 14 na obchody udało się wielu patriotów, którzy poprzez swoje uczestnictwo chcieli wyrazić głęboki szacunek i cześć  swoim rodakom Poległym pod Smoleńskiem.

Z tego miejsca Pragę podziękować wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w zorganizowanie wyjazdu oraz w nim uczestniczyli godnie reprezentując region Limanowszczyzny, Sądecczyzny, powiatu gorlickiego, tatrzańskiego i nowotarskiego. Warto podkreślić, iż z naszego Okręgu 14 wyjechało na Obchody 5 autokarów oraz wielu. Którzy skorzystali z własnego środka transportu.