Poseł zna sposób na oddłużenie polskich gminPoniedziałek, 24 stycznia 2011

LIMANOWA. Wiesław Janczyk ma pomysł na restrukturyzację kredytów gminnych

Z autorskim projektem doraźnego, częściowego oddłużenia samorządów poprzez kredyt konsolidacyjny wystąpił limanowski poseł Wiesław Janczyk (PiS). Szczegóły pomysłu mają być przedstawione w środę w Warszawie w ramach konferencji gospodarczej Prawa i Sprawiedliwości.
- Pomysł w zasadzie jest prosty - powiedział nam wczoraj poseł Janczyk.
Polega w ogólnym sensie na odwzorowaniu możliwości indywidualnego kredytobiorcy, który ma możliwość skumulowania swojego zadłużenia w różnych bankach w jeden kredyt konsolidacyjny. W ten sposób zmniejsza ratę bieżącą i powoduje ulgę w swoich finan-sach, choć oczywiście rozkłada swoje zobowiązania w czasie. - Uważam, że to może być także recepta dla zadłużonych samorządów miast i gmin, z których wiele w ostatnim okresie brało duże kredyty inwestycyjne i mają w tej chwili związane ręce - przekonuje.
Rozesłał pismo do samorządów, w którym proponuje dwa sposoby na pokrycie deficytów budżetowych. Pierwszy z nich to renego-cjacja warunków cenowych kredytów. Według niego można renegocjować zawarte umowy, żądając od banków obniżenia oprocen-towania.
- Okazuje się po sprawdzeniu umów, że umowy kredytowe zawarte w latach 2008-2010 mają wysokie marże. Oprocentowanie jest nawet na poziomie WIBOR 3M +2pp. Łatwo dzisiaj, kiedy kryzys na rynkach finansowych ustał, uzyskać finansowanie na poziomie WIBOR 3M+ 0,2. To przy 10 mln zł kredytu da oszczędności tylko w skali jednego roku na poziomie 180 tys. zł - oblicza fachowo Janczyk, niegdyś związany zawodowo z Bankiem Gospodarki Żywnościowej. Drugie wyjście, to wspomniany już kredyt konsolida-cyjny. - Warto doprowadzić do konsolidacji zobowiązań wynikających z różnych umów. W tej sytuacji należy rozpisać nowy przetarg, połączyć kwoty przypadające do spłaty w najbliższych latach i rozpisać przetarg na ich obsługę - przekonuje.
Według wójta Tymbarku Lecha Nowaka taka konsolidacja długów może się okazać bardzo przydatnym rozwiązaniem. - Nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadza nowy wskaźnik liczenia zadłużenia. Wielu zadłużonym samorządom może uniemożliwić branie kredytów na inwestycje, sięganie po środki unijne, do których dziś trzeba dopłacać środkami własnymi nawet do 40 procent - mówi. Źródło: „Dziennik Polski”, Autor: Wojciech Chmura. Artykuł z dnia 24.01.2011 r.