Beck w budżecie państwaPiątek, 06 marca 2015

Pochodzący z Męciny poseł Wiesław Janczyk (PiS) zabiega, aby muzeum poświęcone pamięci Józefa Becka zostało utworzone w Limanowej z pieniędzy budżetu państwa. Być może w tym celu wybudowany zostanie nawet nowy lokal, co zakończyłoby wieloletnie dyskusje na temat konieczności przeznaczenia na miejsce muzeum tzw. Bekówki (dom, w którym mieszkała rodzina Beków).

  Przypomnijmy, że Józef Beck, minister spraw zagranicznych sprzed II wojny światowej wychowywał się w Limanowej. Zasłynął
z twardego stanowiska odnośnie żądań Hitlera wobec Polski. Dla samej Limanowej sporo zasług ma przede wszystkim Józef Beck senior, ojciec przyszłego ministra. Piastował on najważniejsze funkcje w tutejszym samorządzie. W stolicy Beskidu Wyspowego znajduje się ich dom, tzw. Bekówka. Budynek jest zaniedbany i zamieszkiwany przez kilka rodzin. Do tego odzyskanie budynku stara się Andrzej Beck, syn ministra mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Dlatego Wiesław Janczyk uważa, że muzeum mogłoby po-wstać w całkiem innym miejscu. Według jego planów nowa placówka miałaby nowoczesny charakter, m. in. z salą multimedialną.

 - Nad tym, czy muzeum będzie znajdowało się w nowym budynku czy zaadaptowanym na ten cel lokalu przyjdzie jeszcze czas się zastanowić – mówi Wiesław Janczyk. – Osobiście nie zakładam, że muzeum musi zostać utworzone w Bekówce.
Są tam lokatorzy i najpierw Urząd Miasta musiałby im zapewnić mieszkania. Warto podkreślić, że Bekówka nie jest również duża. Do tego jej stan jest bardzo zaniedbany. Ma bardziej wartość sentymentalną, bo właśnie tam mieszkała rodzina Bec-ków. Natomiast – według mnie – planowane muzeum powinno być obszerne. Tak, aby mogły się tam odbywać spotkania. Duży nacisk kładę przede wszystkim na salę multimedialną. Uczniowie z okolicznych szkół mogliby się dużo dowiedzieć na temat rodziny Becków i ich związków z Limanowszczyzną.

    Pierwsza batalia o pieniądze na muzeum zakończyła się niepowodzeniem Poprawki do budżetu państwa na 2008 rok dotyczące dofinansowania planowanej placówki w Limanowej zostały odrzucone. Wiesław Janczyk jest jednak dobrej myśli. W nadchodzących pracach nad budżetem na 2009 rok ponownie podejmie próbę pozyskania pieniędzy.

    - Starania o przeznaczenie 3 mln zł na utworzenie Izby Pamięci Józefa Becka w Limanowej widoczne SA w stenogramach prac Komisji Finansów – kontynuuje Wiesław Janczyk.

    - Znajdują się tam wszystkie argumenty, wskazujące na zasadność powstania  takiej placówki w tym mieście. Jest to duży atut przy podjęciu kolejnej próby pozyskania pieniędzy z budżetu na 2009 rok. Pierwszy krok został zrobiony.  Teraz trzeba dobrze przygotować wniosek i zrobić wszystko co tylko możliwe, aby sprawa utworzenia muzeum w Limanowej została ujęta w budżecie państwa. (JABU - „Dziennik limanowski”, 27.06.2008 r.)